Priporočljivo je, da se za izdelavo fasade izbere kakovostnega izvajalca. Pri tem ni pomembna le izbira kakovostnih materialov, ampak je pri izdelavi potrebno upoštevati tudi navodila za vgradnjo materialov, delo opravljati ob ustreznih vremenskih razmerah ter ustrezna priprava podlage.
Ustrezna temperatura
Za kakovostno izvedbo fasadnega sistem je priporočljivo, da le-te ne izdelujete pri temperaturah nižjih od 5°C. Temperatura tudi ponoči ne sme biti nižja. Odsvetovano je delo ob neposrednemu osončenju, dežji in močnemu vetru.
Ustrezna podlaga
Za lepljenje fasadnega sistema je primerna vsaka podlaga, ki ima na 4 m največ 1 cm velike neravnine. Na gladke površine se lepilo nanese po celotni površini.
Podlaga na katero se nanaša fasadni sistem ne sme biti navlažena. Pri novogradnjah je priporočljiva starost betonske podlage vsaj 1 mesec v normalnih pogojih. Če bo podlaga imela različno debelino, to pomeni, da bo čas sušenja različno dolg, hkrati pa pri končnem izgledu lahko pride do različnih odtenkov barve.
Od kakovostno pripravljene podlage je odvisen izgled zaključnega sloja. Na njem lahko pride do razpok, kar je posledica neposušene podlage. Podlaga mora biti torej še pred nanosom zadnjega sloja stabilna in suha.
Nanašanje lepila
Ob uporabi stiropornih plošč na betonske ali opečnate podlage se lepilo nanaša na robove plošče, saj se tako prepreči slabša izolativnost in kroženje zraka med ploščami. Priporočljivo je, da je nanos lepila širok 5 cm in ne debelejši od 2 cm. Če pa se stiroporne plošče nanaša na popolnoma gladke podlage, potem naj bo 1 cm debel nanos lepila po celotni površini.
Plošče namazane z lepilom je potrebno takoj namestiti na objekt, saj se tako prepreči prehitra izsušitev lepila in posledično slab oprijem. Nekoliko posušeno lepilo bo ustvarilo dodaten film, ki bo škodoval končnemu izgledu in pripomogel k slabi izolaciji.
Polaganje izolacijskih plošč
Pri polaganju plošč je izrednega pomena, da je njihovo stičišče kompaktno. V kolikor se pojavijo širše fuge (večje od nekaj milimetrov) je vanje potrebno vstaviti trak ekspandiranega polistirena oz. vbrizgati peno, ki naj bo na koncu še poravnana s površino plošče. Plošče je potrebno polagati z zamikom.
Vgradnja pritrdilnih elementov, oken, okenskih polic in drugih dodatkov
Vsi zgoraj našteti elementi se morajo vgraditi tako, da ne ustvarjajo toplotnih mostov. Pritrdilni elementi morajo imeti izrezano ustrezno veliko odprtino, katera naj bo očiščena vsega prahu. Pri vgradnji oken in okenskih polic pa je pomembno, da so vgrajeni po vseh predpisih, ki zagotavljajo dobro kakovost bivanja ter zmanjšano verjetnost nastanka plesni.
FASADA PRI BALKONIH
Največ napak se pri izdelavi fasade pojavi pri balkonih. Ob nepravilni izvedbi se tu pojavijo toplotni mostovi. Velikokrat jih uporabniki ne izolirajo ali pa je izolacija izredno slaba. S tem je stavba dovzetnejša za nabiranje kondenza zračne vlage v predelih povečanega odvoda toplote, začne se nabirati tudi plesen.
PLASTI FASADNIH SISTEMOV
Sistem z EPS
- nanos lepila za lepljenje fasadnih plošč
- namestitev fasadnih izolacijskih plošč z zbrušenimi stiki
- 1,5 mm nanos malte
- armirna mreža, ki je vtisnjena v prvi sloj malte
- drugi sloj malte sledi po kakovostno osušenemu prvemu sloju
- prednamaz in zaključni dekorativni omet
Sistem s kameno volno
- nanos gradbenega lepila za lepljenje lamel
- namestitev fasadne izolacijske lamele
- nanos gradbenega lepila z vgrajeno armaturo, pri čemer naj bo nanos enakomeren, njegova debelina pa ne prevelika
- prednamaz in zaključni sloj
Sistem s ploščami iz lesnih vlaken
- zunanji zid
- namestitev konstrukcije iz masivnega ali lepljenega lesa, ki je izolirana
- namestite izolacijskih plošč iz lesenih vlaken
- izdelava fasadnega om